Keresés ebben a blogban

2015. május 19., kedd

80 éves a Monopoly

Bár blogomat a gyermekkönyvek köré szervezem, úgy gondolom érdemes megemlékeznem legalább egy bejegyzés erejéig a Monopoly társasjátékról, mely tinédzserkorom egyik kedvenc játéka volt, sőt még most is szívesen játszom vele.

Idén ünnepli 80.születésnapját ez a népszerű társasjáték.

A játék elődjét Charles Darrow találta fel 1935-ben. Az eredeti játéktábla Atlantic City várost ábrázolja, amelyet az USA-ban és a világbajnokságon is használnak, . A játékot 37 nyelven adták ki, szerencsére a magyar is közéjük tartozott, és több mint 250 millió példányban terjedt el 103 országba. 

A játék lényege, hogy területeket és épületeket kell venni, azokat eladni vagy bérelni egészen addig, ameddig valamelyik játékos monopóliumhoz jut. Több országban Monopoly bajnokságot is rendeznek, világbajnokság pedig kétévenként tartanak.

Néhány meglepő tény a játékról:
  • A Monopoly szülőatyja, Charles Darrow először kézzel írt kártyákat készített a játékhoz
  • A játékot elsőre visszautasították a hossza, a témája és az összetettsége miatt
  • A leghosszabb Monopoly-játszma csaknem 70 napon át tartott!
  • A játékot eleinte mindössze két dollárért árulták a boltokban, azóta mintegy kilencszeresére növekedett az értéke
  • Még egy éve sem került a polcokra, amikor már heti 35 ezer példányt készítettek belőle 

Megújult a Könyvtári Intézet munkatársai által szerkesztett Gyerekirodalmi adatbázis

A Gyerekirodalmi adatbázis, melyet az OSZK Könyvtári Intézetének munkatársai szerkesztenek megújult külsővel és új szolgáltatásokkal jelentkezik. Célkitűzése azonban nem változik: a magyar nyelven megjelent gyermekirodalom legjavát tartalmazza rövid annotációk kíséretében, így hasznos kalauza lehet könyvtárosoknak, szülőknek, óvónőknek, tanítóknak és gyermekolvasóknak a gyermek- és ifjúsági könyvek nagy tömegében.
Megújult a Keresés menüpont, ezentúl több szempont alapján lehet keresni. Az eddigi cím és szerző mellett, már a közreműködőre és kiadóra is kereshetünk. Az adatbázisban szereplő műveket korcsoportok és műfaj szerint is besorolták, valamint szűrési lehetőség kínálkozik aszerint is, hogy inkább fiúknak vagy lányoknak ajánlható az adott olvasmány. Véleményt is nyilváníthatunk az elolvasott olvasmányainkról, 1-5-ös skálán értékelhetjük a könyveket. Ha tehát tetszett a könyv, hívjuk fel erre mások figyelmét is! A Portál együttműködik a MEK-kel és a Digitális Irodalmi Akadémia Gyűjteményével, ugyanis, amennyiben a mű elérhető ezekben a gyűjteményekben, azt a tételek végén feltüntetik. A link nem mindig az azonos kiadást jeleníti meg.

2015. május 13., szerda

Harisnyás Pippi 70 éves

Harisnyás Pippi alakja Astrid Lindgren fejéből pattant ki. Mikor kislánya tüdőgyulladásban betegeskedett, arra kérte édesanyját, hogy meséljen neki. Így születtek meg az első Pippi-történetek, amelyek aztán több átdolgozás után, újabb történetekkel együtt 1945-ben jelentek meg könyv formában. Most 2015-ben, éppen 70 éve. 
Harisnyás Pippi figurája mára fogalommá vált a gyermekirodalomban. Nem feltétlenül példakép és nem is erkölcsi tanító, de megjeleníti azokat az alapvető igényeket, amelyekre a gyerekeknek szükségük van. Pippi azt üzeni a gyerekeknek, hogy ők is lehetnek erősek, és nem kell meghajolniuk a nagyok akarata és erőfölénye előtt .Harisnyás Pippinek terapeutikus hatása van a gyerekekre. A szerző szerint a azért felszabadító hatású, mert nem csak menekvést kínál a valóság elől, hanem vigaszt is nyújt azzal, hogy megmutatja, létezik szabadság és önrendelkezés. 
Pippi lázadása ma is aktuális, hiszen természetessé vált, hogy a huszonéves gyerekek még mindig szüleikkel laknak, így sokáig nem szembesülnek a háztartás és a pénzbeosztás gondjaival. Kicsit minden gyereknek Pippivé kellene válnia. Nem szabadna hagyniuk, hogy a felnőttek megfosszák őket gyermeki vadságunktól és elfogulatlanságunktól. Hiszen csak abból a gyermekből válhat életrevaló felnőtt, aki már kiskorában is hozhatott önálló döntéseket, és akitől nem vették el a lehetőséget, hogy saját maga tapasztalja meg az élet dolgait.

2015. február 17., kedd

Gyermekkönyvekkel foglalkozó portálok csoportosítása

Az internet megjelenésével sokkal szélesebb körben találkozhatunk gyermekkönyvekkel. Már nem csak a boltokban vásárolhatjuk meg őket nyomtatott formában, hanem a weblapok online könyvespolcairól is megrendelhetjük őket. Ez jelentős könnyebbséget és akár kedvezményeket is jelent. Nem csak a könyvekhez juthatunk hozzá az interneten keresztül, hanem a róluk szóló információkhoz is. Már nem kell feltétlenül bemennünk a könyvesboltva vagy a könyvtárba, ha válogatni szeretnénk, vagy informálódni az újonnan megjelenő művekről. A kiadók szinte kivétel nélkül rendelkeznek online felülettel, ahol kategóriákban kereshetünk, feltételek szerint szűrhetünk, hogy megtaláljuk a nekünk tetsző könyvet.


Elsődleges információt szolgáltató portálok:
Kiadók honlapjai:
A témában elsődleges információforrásnak minősülnek a kiadók honlapjai. Első kézből értesülhetünk a megjelent könyvekről és böngészhetünk az elérhető könyvek listájában. A gyermekkönyvek kategóriát kiválasztva, számos találat közül válogathatunk.
Nagyobb kiadók honlapja:

Magvető Kiadó
Pagony Kiadó
Osiris Kiadó
Akadémia Kiadó
Nemzeti Tankönyvkiadó
Mozaik Kiadó
Tinta Könyvkiadó
Libri Kiadó

Online könyváruházak:
A kiadókon kívül számos könyves online webáruházzal is találkozhatunk az interneten. Ezek a könyváruházak is nagyon hasznos primer források a keresgéléshez. Azzal, hogy nem kell felkeresnünk a könyvesboltot, hanem online felületükön kereshetünk, időt és energiát sprólohatunk, valamint kedvezményesen is vásárolhatunk. A kiadók és a könyváruházak honlapjai hozzáférési információt szolgáltatnak.  Ezekre néhány példa:

Alexandra Könyváruház
Bookline
Líra Könyváruház
KELLO Webáruház
Géniusz Könyváruház
Könyvtündér
Kelly Könyváruház
Prospero Internetes Könyváruház

Másodlagos információt szolgáltató portálok:
Vannak olyan honlapok is, melyek segítségével online tanulhatunk, játszhatunk, meséket, verseket olvashatunk, hallgathatunk. Ezek inkáb szekunder források, mert összegyűjtik a számunkra érdekesnek tűnő játékokat, meséket, verseket, dalokat. Összefüggést és kapcsolatot teremtenek más területekkel, hiszen nem kimondottan a könyvet, a dalt, a játékot vagy a mesét képviselik, hanem egy helyen elérhetővé teszik mindegyiket.

Egyszervolt
Gyerek dalok
Tücsök zenekar
Pagony Kiadó

A szekunder források további típusai az olyan honlapok, melyeken különböző programokról, foglalkozásokról tájékozódhatunk és fejlesztő kiadványokat és megtalálunk.

Ringató
Grimm Kiadó Gyerekszoba
Könyves Kuckó

Blogok:
A blogok is fontosak lehetnek számunkra, ha tájékozódni szeretnénk, hogy milyen gyerekkönyvet érdemes megvennünk, milyen újonnan megjelent kiadványok vannak. Ezek olyan szekunder források, melyeket a témában érintettek írnak saját tapasztalataik alapján. Hasznosak, mert a hozzászólások segítségével megismerhetjük azok gondolatát, akik hozzánk hasonló cipőben járnak. Ezekre példa:

Könyves Blog
Csupamese
Gyerekkönyvek
Mesekalauz

Facebook oldalak:
Végül a Facebook oldalak azok, melyek a blogok után talán a legkötetlenebbek. Manapság szinte mindenkinek van Facebook oldala, így ezek a gyermekkönyves csoportosulások sok emberhez egyszerűen eljutnak. Kötetlen beszélgetésre, képfeltöltésre, megosztásra, lájkolásra adnak lehetőséget. Sok nagyobb gyermekkönyves portál a Facebook-on is jelent van. Néhány példa:

Gyermekkönyvek
Egszervolt
Moly

A blogok és a Facebook oldalak lehetőséget nyújtanak a reflektálásra, ellenőrzésre, vagyis a vélemények és a reakciók megjelenítése. Ezek nagyrészt nem ellenőrzöttek, szabadon ajánlhatóak, terjeszthetőek, éppen ezért mindig meg kell bizonyosodnunk hitelességükről.

Úgy gondolom ebben a témában az interneten kelllő képvixeletben vannak jelen mind a primer, mind a szekunder források. A különbség talán abban mutatkozik, hogy míg a primer források (kiadók, könyváruházak honlapjai) régóta, folyamatosan jelen vannak, addig a szekunder források (tanulást segítő, játékokat kínáló, eseményeket összegző honlapok, valamint blogok és facebook oldalak) nem feltétlenül működnek hosszú ideig folyamatosan, sok közülük megszűnik és új oldal jön a helyükre. Tehát úgymond cserélődnek.