Keresés ebben a blogban

2014. december 3., szerda

Gyermekkönyvek karácsonyra

A HVG ajánlásában is kapunk ötleteket arra vonatkozóan, hogy milyen könyvekkel lephetjük meg a gyerekeket karácsonykor.


Gunhild Sehlin: Mária kis szamara
Leginkább óvodás korosztálynak szól a könyv. A betlehemi kis csacsi szemszögéből mutatja be a karácsonyi történetet, végigkíséri Máriát és Józsefet egészen a kis Jézus megszületéséig. 



Marék Veronika: Télapó és ezüstmackó
Ez a mese is főleg ovisoknak szól. Generációk nőttek fel e történeten, amelyben maga a Télapó okoz galibát: Marcinak adja Ezüstmackót, Mónikának pedig a labdát. Persze mindketten a macival szeretnének játszani. A kisfiú kalandos útra indul, hogy beszerezzen egy másikat, amihez persze kizárólag Télapó műhelyében juthat hozzá.


Timo Parvela: Miú, Vau és a hatalmas hógolyó
A könyv célpontja a kisiskolás korosztály. Egy adventi naptár is egyben. Feltünteti a decemberi dátumokat, egy kis összefoglalást ad az aznapi történésekről, utána egy kétoldalas kép és egy másfél oldalas mese következik. A Miú, Vau-történetek sorozatot is alkotnak.


Richard Adams: Gesztenye, a honalapító
A kisiskolások számára kiváló estimese. Fantasztikus, izgalmas, történet, amiben – külön nyelvvel bíró - nyulak a főszereplők. A mesének a kalandleírásokon túl van egy mélyebb, elgondolkodtatóbb rétege is, ami kiindulópontja lehet a gyerekekkel egy-egy nagy beszélgetésnek.

Molnár Krisztina Rita: Maléna kertje


Inkább lányoknak szóló történet a gyerekek közötti barátságról, és hogy nem mindig a külsőség számít. Egy normál, átlagcsaládban él a címszereplő kislány, aki délutánjait otthon, egyedül tölti. Semmi baj nincs vele, jól tanul, szorgalmasan gyakorol a hangszerén. Az író „trükkje”, hogy bele-belecsempész a kötetbe kis magyarázatokat, érdekességeket - például arról, mi a kotta és a partitúra közötti különbség, vagy, hogy Vivaldi a Négy évszakhoz maga írt versciklusokat, de van benne süteményrecept is, amit ki is próbálhatunk a gyerekkel. Tipikus anya-lánya kötet.


Luis Sepúlveda: A sirályfióka esete a macskával, aki megtanította repülni


A 7-10 éves korosztály számára ajánlják.  A kis herceg szellemiségét vegyíti a Macskafogóból megismert humorral. A főszereplő Zorbász, a nagy fekete, kövér macska, akinek a nagy semmittevése közepette a gazdája teraszán az orra elé pottyan egy halálosan kimerült sirály. Szerencsétlen madár éppen egy olajfolt közepén csapott le a tengerre, s hiába erőlködött, elnehezült szárnya nem vitte tovább. A sirály mielőtt meghal, egy tojást hagy maga után, macska pedig megígéri neki, hogy azt kikölti, aztán a fiókát felneveli és megtanítja repülni.


Elfelejtett lények boltja – mai szerzők ünnepi antológiája


Jobbnál jobb történetek sorakoznak benne alsósoknak, felsősöknek - de még a felnőttek is találnak benne mély tartalmakat. Zágoni Balázs meséje például egy igazi 21. századi Bicebóca-történet. A sajátságos humorú Lugosi Viktória-történettel, a Brokkolival pedig bemutathatjuk a gyerekeknek, mennyire különböző helyzetben vannak a családok: van, ahol jut karácsonyfára, ajándékokra, van, akinek a végrehajtó vitte el épp az utolsó szekrényét is.



Karácsonyi gyermekkönyvek listája

Fésűs Éva: Álmodik a fenyőfácska

Álmodik a fenyőfácska
odakinn az erdőn.
Ragyogó lesz a ruhája,
Ha az ünnep eljön.
Csillag röppen a hegyre,
gyertya lángja lobban,
dallal várják és örömmel
boldog otthonokban.
Legszebb álma mégis az, hogy
mindenki szívébe,
költözzék be szent karácsony
ünnepén a béke.

Beléptünk az Adventbe,mindjárt itt a Mikulás és közeledik a karácsony. A gyerekek még nálunk is jobban várják az ünnepet, levelet írnak a Mikulásnak és a Jézuskának, hogy mit szeretnének kapni ajándékba. Az ajándékvásárláson túl fontos, hogy időt szakítsunk arra, hogy megteremtsük nekik az ünnep hangulatát. Díszítsük fel a lakást, hallgassunk karácsonyi számokat, de ami még ezeknél is fontosabb, olvassunk fel nekik verseket, meséket, mellyel átélhetik az ünnepi hangulatot és tanítsunk nekik dalokat, mondókákat, melyeket elmondhatnak a Mikulásnak egy kis csokiért cserébe.
Az alábbiakban egy olyan listát szeretnék megosztani veletek, mely tartalmazza a karácsonyváró gyermekkönyveket az Alexandra Könyvesbolt jóvoltából.

Karácsonyi Mókatár

A baba a legszebb karácsonyi ajándék - főleg, ha a fényképét ebben a vidám képeskönyvben ajándékozzuk másoknak! Még fotóalbum sem kell, és csöppségünk mókásnál mókásabb helyzetekben lesz megörökítve a strapabíró kötet oldalain. És ha megtartanánk a könyvet, gyermekünk kedvére kalandozhat benne.


Gillan Roberts: Hóbortos Karácsony

Télapó régi öltözéke bizony elég kopott, a karácsony pedig gyorsan közeleg. Vajon milyen ruhában viszi el a Télapó a gyerekeknek az ajándékot? Az érdekes tapintású szövetek és a csillogó flitterek különleges hangulatot kölcsönöznek ennek a kedves rajzokkal illusztrált, karácsony esti mesének.

Jnikovszky Iván: Szent karácsony éjjel


Valamikor réges-régen egy messzi ország kopott istállójában világra jött egy gyermek, akit Jézusnak neveztek el, az ő születésnapját ünnepeljük minden karácsonykor. Ez a csodaszép könyv elmeséli a kis Jézus születésének történetét, de olvashatsz a szegény csizmadiáról is, aki kilenc gyermeket nevelt fel, megtudhatod, hogyan ünnepelték az erdei állatok a karácsonyt, és megismerhetsz agy különös hóembert, aki életre kelt a hideg télben.

A karácsonyi történeteken kívül dalok és versek is gondoskodnak arról, hogy az ünnep még varázslatosabb és meghittebb legyen.

Nicola Baxter, Beverlie Manson: A karácsonytündér

Karácsony táján a Télapó mellett fontos segítő tűnik fel: a karácsonytündér. Ő gondoskodik arról, hogy minden kis barátjának meglegyen mindene az elkövetkezendő hideg időkre, és arra a bizonyos különleges napra. Ha a könyv fülecskéi mögé kukkantunk, kiderül, hogy a karácsonytündér miként segít erdei barátainak, és hogyan fogadja saját karácsonyi ajándékát.


Mauri Kunnas: Mikulás és a varázsdob

Mikuláshoz megérkeznek az utolsó karácsonyi kívánságlisták is - s köztük egy megsárgult papírra rajzolt különös ábra, Rascal aláírással. Ám sem Mikulás, sem a manói nem tudnak rájönni, mit ábrázol a kép, ezért Mikulás megbízza a manómestereket, hogy ki-ki a maga mestersége szerint készítsen ajándékot Rascalnak. Az ünnepi előkészületek már a végéhez közelednek, mégsincs minden rendben Mikulásfalván - valaki folyton borsot tör a Mikulás orra alá. Ki lehet az? És mi a szándéka vele?

Mauri Kunnas: A legeslegszebb karácsonyi ajándék

Mancsfalva összes gyereke a karácsonyi ajándékoknak örül. Mindenki, kivéve Norbit, akinek pedig édesapja két óriási teherautónyi ajándékot vitt. Csakhogy Norbinak van egy különleges kívánsága...
Mauri Kunnas könyvében sok humorral fűszerezve meséli el a morcos Norbi gyerek történetét, akit egy halom deszka boldogabbá tesz, mint bármilyen drága ajándék.

Eszes Hajnal, Balogh János: Karácsonyi levelek

Minden évben egyszer elérkezik az a várva várt várt téli nap, amikor a Mikulás elhozza nekünk a megálmodott ajándékokat. Ehhez persze előtte levelet kell írnunk neki, hogy tudja, mit kell majd elrejtenie gyönyörűen kifényesített csizmánkba. A könyvben szereplő gyerekek már mind megírták kívánságaikat. Most rajtad a sor, ragadj tollat, és írd meg gyorsan a Mikulásnak a legféltettebb titkodat!

Szabad-e bejönni ide betlehemmel? (Kaláka verseskönyv)

Mikor a betlehemesek karácsonykor házról házra járnak, üdvözlő versük végén ezt kérdezik: Szabad-e bejönni ide betlehemmel? A Kaláka együttes több mint 20 éve jár adventkor házról házra, templomról templomra, iskoláról iskolára ezekkel a magyar és más nemzetiségű karácsonyi népdalokkal, régi egyházi énekekkel, karácsonyi versekre írott Kaláka dalokkal. Bizonyára sokaknak szerez örömet ez az új kötet, és reméljük, a régi dalok is frissen csengenek az új kis olvasók számára.

2014. december 1., hétfő

Legjobb gyermekkönyvek listája

A Csodaceruza, az Egyszervolt és a  Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete közzétett egy listát az elmúlt 10 év 50 legjobb gyermekkönyvéről. A listán magyar szerzők művei szerepelnek.
Az első helyezett a Friss tinta című gyermekvers-antológia, Banyó Péter és társai szerkesztésében. Második helyen Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen című meseregénye áll, a harmadik helyet pedig Kiss Ottó Csillagszedő Márió című kötete szerezte meg. A közönség is leadta szavazatát, melynek abszolut győztese Berg Judit Rumini című könyve.

210 gyermekirodalmi alkotás versenyzett az első 50 hely megszerzésért. Olyan művek nevezhettek, melyek 2000 óta megjelent első kiadású kortárs művek.

Az 50-es listát az alábbiakban olvashatjátok:

1. Friss tinta!, szerk. Banyó Péter és tsai

2. Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen


3. Kiss Ottó: Csillagszedő Márió

4. Berg Judit: Rumini
5. Darvasi László: Trapiti
6. Kovács András Ferenc: Hajnali csillag peremén
7. Bagossy László: A sötétben látó tündér
8. Békés Pál: A Bölcs Hiánypótló
9. Boldizsár Ildikó: Királylány születik
10. Kukorelly Endre: Samunadrág
11. Tóth Krisztina: A londoni mackók
12. Boldizsár Ildikó: Boszorkányos mesék
13. Scheer Katalin: Nefelé
14. Péterfy Gergely: Misikönyv
15. Szijj Ferenc: Szuromberek királyfi
16. Kántor Péter: Kétszáz lépcső föl és le
17. Böszörményi Gyula: Gergő és az álomfogók
18. Kiss Ottó: Emese almája
19. Lackfi János –Vörös István: Apám kakasa
20. Nógrádi Gábor: PetePite
21. Czigány Zoltán: Csoda és Kósza
22. Parti Nagy Lajos: A pecsenyehattyú és más mesék
23. Nádori Lídia: Sárkány a lépcsőházban
24. Lackfi János: Kövér Lajos színre lép
25. Tóth Kriszta: Állatságok
26. Finy Petra: A tesó-ügy
27. Egyszervolt…  Csányi Dóra és tsai
28. Szijj Ferenc: Zöldség Anna és a beszélő póniló
29. Lackfi János: A részeg elefánt
30. Szabó T. Anna, Tóth Krisztina, Varró Dániel: Kerge ABC
31. Berg Judit: Micsoda idő
32. Lackfi János: A buta felnőtt
33. Lázár Ervin: Az aranyifjítószóló madár
34. Kiss Ottó: Szerintem mindenki maradjon otthon vasárnap délután
35. Kárpáti Tibor: Csókolom pókmajom
36. Kiss Ottó: A nagypapa távcsöve
37. Szilágyi Ákos: Cet ecetben
38. Békés Pál: Lomtalanítás a Fehérlófia utcában
39. Nyulász Péter: miazami?
41. Csoóri Sándor: Moziba megy a Hold
42. Nógrádi Gábor: Az anyu én vagyok
43. Lackfi János: Kövér Lajos arany keze
44. Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány
45. Schein Gábor: Irijám és Jonibe
46. Kányádi Sándor: Zümmögő
47. Zágoni Balázs: Barni könyve
48. Szegedi Katalin: Álomcirkusz
49. Nyulász Péter: Zsubatta
50. Lászlóffy Aladár: Helipintyő


2014. november 5., szerda

Miért fontosak a mesék a gyermekek életében?

A mesék felkínálják az azonosulás lehetőségét, segítenek a problémamegoldás és alkalmazkodás fejlesztésében, feloldják a szorongást és kitágítják a világot a kisgyermek számára. A mesék viselkedési mintákat is nyújtanak a gyermekek számára, ezért jelentős szerepük van az érzelmi és értelmi fejlődésükben is.
A tündérmesékben megjelenő boszorkányok, farkasok, sárkányok lehetőséget adnak nekik, hogy nehezen meghatározható érzéseiket formába öntsék és kiélhessék. Ilyen érzések például a szorongás a szülők elvesztésétől, saját tehetetlenségétől a felnőtt világban, testvér iránti irigység, harag. A mesék szereplői, például az erdőben bolyongó Jancsi és Juliska, a Hófehérkére féltékenykedő gonosz mostoha ezeket a félelmeket jelenítik meg szimbolikus képekben. Szerencsére a hős a mese végére mindig felülkerekedik az akadályokon, ezért, bármilyen borzongató is a mese, ha a gyermek ki tudja várni a fantáziaképeken áthaladva a vigasztalás és megszabadulás érzését, igenis jótékony hatású. Megtanítják őket ezek a mesék arra, hogy az élet tele van nagy és félelmetes dolgokkal, de ha az ember kitartó és ott állnak mellette a barátok, minden akadályt képes leküzdeni.
Nagyon fontos még a mese a képzelőerő fejlesztésében, továbbá a szókincs gazdagodásában és a nyelvi helyesség fejlődésében. Az esténként mesét hallgató gyerekek iskolás korukra sokkal fejlettebbek lesznek, mesét nem hallgató társaiknál.
Az esti meseolvasás, mesehallgatás erősíti és elmélyíti a szülő-gyerek kapcsolatot. Ez általában ellazult állapotban, nyugalmas környezetben történik, általában elalvás előtt. Gyakori a testi kontaktus, mint az ölbe vevés, átölelés, így a kisgyermek biztonságban érezheti magát.
Most, hogy megtudtuk, miért is fontosak a mesekönyvek és miért kell mesét olvasni a gyermekeknek már születésük pillanatától, megpróbálom a lehető legnagyobb részletességgel bemutatni a kortárs gyermekkönyv kínálatot.

2014. október 22., szerda

Blogom célja

Tartalomszolgáltató blogomat a gyermekkönyvekről írom. Számomra azért is érdekes a téma, mert van egy 5 éves húgom. 17 és fél éves voltam mikor született, ezért már szinte „felnőttként” tudtam végigkísérni fejlődését születése pillanatától.
Családunkban mindenki szeret olvasni, kedveljük és fontosnak tartjuk a könyveket, nem hiába választottam a könyvtáros hivatást. Ezen belül is közel áll hozzám a gyermekkönyvtárosság. Örömmel tölt el, hogy húgom – neveltetésének köszönhetően – ugyanúgy szereti a könyveket, mint mi. Minden napos mesehallgatásának pedig az a következménye, hogy gazdagabb szókinccsel és képzelőerővel rendelkezik, mint mesét nem hallgató kortársai. Ez mutatja, mekkora szerepe van a neveltetésnek és a családi példának a gyermekek személyiségének kialakulásában. Ehhez kapcsolódik még az óvoda, iskola és a könyvtár nevelő szerepe, esetünkben könyvek szolgáltatásával.
Blogomban a korstárs gyermekkönyv kínálatot fogom végig követni, ajánlásokkal, könyvleírásokkal és értékelésekkel együtt. Nem találtam olyan weboldalt, mely ilyen összefoglalást tartalmazna, ezért döntöttem úgy, hogy én ezt szeretném megvalósítani. A gyermekkönyvek nagyon fontos szerepet töltenek be az olvasóvá nevelés folyamatában, ezért úgy gondolom, ez olyan tartalomszolgáltatást biztosít, mely segít abban, hogy majd felnőtt korunkra értékes olvasókká váljunk. Célközönségem elsősorban az a csoport, mely valamilyen szinten kötődik a gyerekekhez. Testvérek, szülők, gyermekkönyvtárosok, óvónők, pedagógusok. Az ő számukra alkot majd blogbejegyzéseim összessége egy listát, melyet felhasználva megfelelő könyveket tudnak majd a gyermekek kezébe adni.